2008 Rieju RS2 Pro 50 gallery
2008 Rieju RS2 Pro 50
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, orange, blac, green |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Vectrix SBX Superbike
- 2008 Vento Colt 250
- 2008 Vento Phantera
- 2008 Vento Phantom LI
- 2008 Vento Triton LI
- 2008 Vento V-Thunder XL
- 2008 Vento Zip LI
- 2008 Vespa Granturismo 200
- 2008 Vespa GT60
- 2008 Vespa GTS 125
- 2008 Vespa GTS 250
- 2008 Vespa GTV
- 2008 Vespa LX 150
- 2008 Vespa LX 50
- 2008 Vespa LXV
- 2008 Vespa PX 125
- 2008 Vespa S
- 2008 Vespa S 125
- 2008 Vespa S 50
- 2008 Victory Arlen Ness Jackpot

