2008 Rieju SMX 125 gallery
2008 Rieju SMX 125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta Alp 200
- 2008 Beta Alp 4.0
- 2008 Beta ARK AC Tribe
- 2008 Beta ARK LC One
- 2008 Beta ARK LC Paddock
- 2008 Beta ARK LC RR
- 2008 Beta ARK LC Tribe
- 2008 Beta M4
- 2008 Beta Minicross R 10
- 2008 Beta Minicross R 12
- 2008 Beta Minicross R 125
- 2008 Beta Minimotard R 125
- 2008 Beta Minitrial
- 2008 Beta Rev 3 125
- 2008 Beta REV 3 200
- 2008 Beta REV 3 250
- 2008 Beta REV 3 270
- 2008 Beta REV-4T
- 2008 Beta REV 50
- 2008 Beta REV 80

