2008 Rieju SMX 50 fr gallery
2008 Rieju SMX 50 fr
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.5 kg (208.3 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Color options: | White/blue, black/green |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Rieju Tango 50
- 2008 Rieju Tango 50 SM
- 2008 Rieju Tango PRO 125
- 2008 Rieju Tangoo! 50
- 2008 Rieju Toreo 50
- 2008 Roehr 1130 Superbike
- 2008 Roehr 180HP V-Roehr Superbike
- 2008 Roxon Duel SM 50
- 2008 Roxon Duel SM 50R
- 2008 Roxon Duel TT 50
- 2008 Roxon Duel TT 50R
- 2008 Roxon P-One 10-10
- 2008 Roxon P-One 12-15
- 2008 Roxon P-One 8-8
- 2008 Sachs 49er 12
- 2008 Sachs Bee (funky)
- 2008 Sachs Eagle 125
- 2008 Sachs FYM 400
- 2008 Sachs MadAss 125
- 2008 Sachs MadAss 50

