2007 Rieju Tango 125 gallery
2007 Rieju Tango 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Double piston radial calliper |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.80 litres (1.53 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Yellow, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Buell Firebolt XB12R
- 2007 Buell Firebolt XB9R
- 2007 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2007 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2007 Buell Lightning Super TT XB12STT
- 2007 Buell Lightning XB12S
- 2007 Buell Lightning XB12Scg
- 2007 Buell Ulysses XB12X
- 2007 Cagiva Mito 125
- 2007 Cagiva Mito SP525
- 2007 Cagiva Raptor 125
- 2007 Cagiva Raptor 650
- 2007 Can-Am Spyder Roadster
- 2007 CCM 404 DS SuperSport
- 2007 CCM 404 DS Trail
- 2007 CCM 644 DS Dual Sport
- 2007 CCM 644 DS Trail
- 2007 CCM C-R 40 Limited Edition
- 2007 CCM C-XR230-E
- 2007 CCM C-XR230-S

