2007 Rieju SMX 50 gallery
2007 Rieju SMX 50
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.5 kg (208.3 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black, blue |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TGB 303R (150 cc)
- 2007 TGB Akros Tec
- 2007 TGB Delivery
- 2007 TGB Delivery (125 cc)
- 2007 TGB Delivery (150 cc)
- 2007 TGB F409
- 2007 TGB F409 (125cc)
- 2007 TGB F409 (150cc)
- 2007 TGB Laser
- 2007 TGB Laser (125cc)
- 2007 TGB Laser (150cc)
- 2007 TGB R50X
- 2007 Titan Bobbers
- 2007 Titan Gecko RM Stretch
- 2007 Titan Radical Rigid Chopper
- 2007 Titan Sidewinder Hardtail
- 2007 Titan Sidewinder Lowrider Softail
- 2007 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2007 TM racing EN 125
- 2007 TM racing EN 250

