2007 Honda VTX1800C gallery
2007 Honda VTX1800C
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1795.00 ccm (109.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 112.0 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 332.9 kg (734.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,717 mm (67.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/Black Flame, Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha Roadliner
- 2007 Yamaha Roadliner Midnight
- 2007 Yamaha Roadliner S
- 2007 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2007 Yamaha Royal Star Venture
- 2007 Yamaha Slider Naked
- 2007 Yamaha Stratoliner
- 2007 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2007 Yamaha Stratoliner S
- 2007 Yamaha TDM 900
- 2007 Yamaha TDM 900A
- 2007 Yamaha TMax
- 2007 Yamaha TMAX 500
- 2007 Yamaha TMAX 500 Special Edition
- 2007 Yamaha TT-R 125
- 2007 Yamaha TT-R 125 E
- 2007 Yamaha TT-R 125 L
- 2007 Yamaha TT-R 125 LE
- 2007 Yamaha TT-R 125 LW
- 2007 Yamaha TT-R 125 LW E

