1995 Suzuki DR 350 S gallery
1995 Suzuki DR 350 S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | 30 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 71.2 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 51P |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 61P |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1995
- 1995 Kawasaki ZZR600
- 1995 KTM EXC 300
- 1995 KTM SXR 50
- 1995 Moto Guzzi California 1100
- 1995 Moto Guzzi California 1100 Injection
- 1995 Moto Guzzi Daytona 1000
- 1995 Moto Guzzi Nevada 750
- 1995 Moto Guzzi NTX 750
- 1995 Moto Guzzi Quota 1000
- 1995 Moto Guzzi Sport 1100
- 1995 MuZ Saxon Country 500
- 1995 MuZ Saxon Tour 500
- 1995 MuZ Saxon Voyager
- 1995 MuZ Silver Star
- 1995 MuZ Silver Star Classic 500
- 1995 MuZ Skorpion Sport 660
- 1995 MuZ Skorpion Tour 660
- 1995 Piaggio Sfera RST 125
- 1995 Suzuki Bandit 400

