2001 Suzuki GSF 600 S Bandit gallery
2001 Suzuki GSF 600 S Bandit
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 78 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.6 x 48.7 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,433 mm (56.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 GAS GAS Pampera 250
- 2001 GAS GAS TXT 321
- 2001 G&G Spartaco 1100
- 2001 Ghezzi-Brian Supertwin 1100
- 2001 Gilera Cougar
- 2001 Gilera DNA 125
- 2001 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide T-Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Classic
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Standard
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2001 Harley-Davidson Fat Boy Injection
- 2001 Harley-Davidson Heritage Softail Classic Injection
- 2001 Harley-Davidson Heritage Springer
- 2001 Harley-Davidson Night Train
- 2001 Harley-Davidson Road Glide
- 2001 Harley-Davidson Road King

