2007 Rieju SMX 50 Pro gallery
2007 Rieju SMX 50 Pro
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.5 kg (208.3 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Double piston, Galfer. |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Generic XOR 50
- 2007 Gilera DNA 50
- 2007 Gilera Fuoco 500ie
- 2007 Gilera GP 800
- 2007 Gilera Nexus 125
- 2007 Gilera Nexus 250
- 2007 Gilera Nexus 500
- 2007 Gilera RCR 50
- 2007 Gilera Runner PureJet 50
- 2007 Gilera Runner SC 125
- 2007 Gilera Runner SC 50
- 2007 Gilera Runner SP 50
- 2007 Gilera Runner VX 125
- 2007 Gilera Runner VXR 200
- 2007 Gilera SC 125
- 2007 Gilera SMT 50
- 2007 Gilera Stalker 50
- 2007 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2007 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom

