2007 Diamo Aero GTX 50 gallery
2007 Diamo Aero GTX 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 3,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.9 kg (249.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | -1 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 PGO PMX 90
- 2007 PGO RoadShow 50
- 2007 PGO RoadShow 90
- 2007 PGO T-REX 110
- 2007 PGO T-REX 125
- 2007 PGO T-REX 150
- 2007 PGO T-REX 50
- 2007 PGO Tricycle 50
- 2007 Piaggio Fly 125
- 2007 Piaggio Fly 50 2T
- 2007 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2007 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2007 Piaggio Liberty S 125
- 2007 Piaggio Liberty S 50
- 2007 Piaggio NRG Power DD
- 2007 Piaggio NRG Power DT
- 2007 Piaggio Typhoon 50
- 2007 Piaggio X8 125
- 2007 Piaggio X8 125 Street
- 2007 Piaggio X8 250

