2007 Diamo Tracer 150 gallery
2007 Diamo Tracer 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 10 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Chang-Jiang GY 110-A
- 2007 Chang-Jiang GY 125
- 2007 Chang-Jiang GY 125-A
- 2007 Chang-Jiang GY 150
- 2007 Chang-Jiang GY 150-A
- 2007 Chang-Jiang GY 200
- 2007 Chang-Jiang GY 200-A
- 2007 Confederate Hellcat F131
- 2007 Confederate Renovatio Project
- 2007 Confederate Wraith B120
- 2007 CPI Aragon
- 2007 CPI Aragon GP
- 2007 CPI GTR 50
- 2007 CPI SM Supermoto
- 2007 CPI SuperMoto 125
- 2007 CPI Supermoto SMX
- 2007 CPI SX Supercross
- 2007 CR&S VUN Standard
- 2007 CR&S VUN Tuned-Up
- 2007 CR&S VUN Underpowered

