2009 Diamo Classic 50 gallery
2009 Diamo Classic 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 4,9 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.8 kg (187.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.48 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, beige, pink, cream, blue, purple |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 American IronHorse Classic Chop
- 2009 American IronHorse Judge
- 2009 American IronHorse Slammer
- 2009 American IronHorse Texas Chopper
- 2009 Aprilia Atlantic 125 i.e.
- 2009 Aprilia Atlantic 250 i.e.
- 2009 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2009 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2009 Aprilia Dorsoduro 750
- 2009 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2009 Aprilia Mana 850
- 2009 Aprilia Mana 850 ABS
- 2009 Aprilia Mana 850 GT
- 2009 Aprilia MXV 4.5
- 2009 Aprilia Pegaso 650
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2009 Aprilia RS 125
- 2009 Aprilia RS 50
- 2009 Aprilia RSV 1000 R

