2006 Diamo Tracer 250 gallery
2006 Diamo Tracer 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 17 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.8 kg (262.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ridley X88
- 2006 Rieju 125 NKD
- 2006 Rieju MRX 125
- 2006 Rieju MRX 50
- 2006 Rieju MRX 50 Pro
- 2006 Rieju MX 50
- 2006 Rieju MX 50 Disk
- 2006 Rieju RR Sport Edition
- 2006 Rieju RS2 125
- 2006 Rieju RS2 Matrix
- 2006 Rieju RS2 NKD
- 2006 Rieju RS2 Pro Matrix
- 2006 Rieju SMX 125
- 2006 Rieju SMX 50
- 2006 Rieju SMX 50 Pro
- 2006 Rieju Spike
- 2006 Sachs Dirty Devil 50
- 2006 Sachs Roadster 650
- 2006 Sachs X-Road
- 2006 Sachs XTC 125

