2006 UM Matrix 150 gallery
2006 UM Matrix 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.10 ccm (9.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 9.1:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,372 mm (54.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. ABS system. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Yellow, Blue, Red |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Veli ZQ 90-2
- 2006 Veli ZQ110-5
- 2006 Veli ZQ125-8
- 2006 Veli ZQ90-6
- 2006 Vento V-Thunder
- 2006 Vespa Granturismo 125 L
- 2006 Vespa Granturismo 200 L
- 2006 Vespa GTS 250 I.E.
- 2006 Vespa LX 125cc 4T
- 2006 Vespa LX 150
- 2006 Vespa LX 50cc 2T
- 2006 Vespa LX 50cc 4T
- 2006 Vespa PX 125
- 2006 Vespa PX 150
- 2006 Victory Ness Signature Series Jackpot
- 2006 Victory Vegas 8 Ball
- 2006 Victory Vegas Jackpot
- 2006 Victory Victory Hammer
- 2006 Victory Victory Kingpin
- 2006 Victory Victory Touring Cruiser

