2006 UM Matrix 150 XX gallery
2006 UM Matrix 150 XX
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.10 ccm (9.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,372 mm (54.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. ABS system. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Yellow, Green, Blue, Orange, Red, |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 GAS GAS EC 250
- 2006 GAS GAS EC 300
- 2006 GAS GAS MC 125
- 2006 GAS GAS MC 250
- 2006 GAS GAS MC 65
- 2006 GAS GAS Pampera 280
- 2006 GAS GAS Pampera 400
- 2006 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2006 GAS GAS TXT 200 PRO
- 2006 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2006 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2006 GAS GAS TXT PRO 250
- 2006 GAS GAS TXT PRO 280
- 2006 GAS GAS TXT PRO 300
- 2006 Generic Ideo 50
- 2006 Generic Racy XOR 125
- 2006 Generic Racy XOR 50
- 2006 Generic Soho 125
- 2006 Generic Toxic 50
- 2006 Generic Trigger SM

