2006 UM SMF 200 gallery
2006 UM SMF 200
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 196.00 ccm (11.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 69.0 x 53.0 mm (2.7 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 124.7 kg (275.0 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,422 mm (56.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.06 litres (1.07 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Vespa PX 125
- 2006 Vespa PX 150
- 2006 Victory Ness Signature Series Jackpot
- 2006 Victory Vegas 8 Ball
- 2006 Victory Vegas Jackpot
- 2006 Victory Victory Hammer
- 2006 Victory Victory Kingpin
- 2006 Victory Victory Touring Cruiser
- 2006 Victory Victory Vegas
- 2006 Vyrus 984 C3 V2
- 2006 Vyrus 985 C3 V4
- 2006 Yamaha Aerox Race Replica
- 2006 Yamaha Black Max
- 2006 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2006 Yamaha BWs
- 2006 Yamaha BWs 12 inch
- 2006 Yamaha BWs MotoGP
- 2006 Yamaha BWs Naked
- 2006 Yamaha BWs Next Generation
- 2006 Yamaha Cygnus X

