2006 Suzuki DR 650 SE gallery
2006 Suzuki DR 650 SE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Seat height: | 885 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-S21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-S17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | Yellow, Blue/White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha Royal Star Venture
- 2006 Yamaha RZ 50
- 2006 Yamaha Slider Naked
- 2006 Yamaha Stratoliner
- 2006 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2006 Yamaha Stratoliner S
- 2006 Yamaha TDM 900
- 2006 Yamaha TDM 900A
- 2006 Yamaha TMAX /A
- 2006 Yamaha Tricker
- 2006 Yamaha TT-R 125
- 2006 Yamaha TT-R 125 E
- 2006 Yamaha TT-R 125 LW
- 2006 Yamaha TT-R 90
- 2006 Yamaha TT-R 90 E
- 2006 Yamaha TW200
- 2006 Yamaha TZR
- 2006 Yamaha TZR Race Replica
- 2006 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2006 Yamaha V Star 1100 Custom

