2000 Suzuki GSX-R 750 gallery
2000 Suzuki GSX-R 750
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 740.00 ccm (45.15 cubic inches) | Power: | 141 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Seat height: | 829 mm (32.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white, black/yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Kawasaki ER-5 Twister
- 2000 Kawasaki GPZ500S
- 2000 Kawasaki GTR1000
- 2000 Kawasaki KL250-G4 Super Sherpa
- 2000 Kawasaki KLE500
- 2000 Kawasaki KLR650
- 2000 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2000 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2000 Kawasaki VN1500 Drifter
- 2000 Kawasaki VN800 Classic
- 2000 Kawasaki VN800 Drifter
- 2000 Kawasaki VN800 Vulcan
- 2000 Kawasaki W650
- 2000 Kawasaki ZR-7
- 2000 Kawasaki ZRX1100
- 2000 Kawasaki ZX-12R
- 2000 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2000 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2000 Kawasaki ZX-9R
- 2000 Kawasaki ZXR400

