2000 Suzuki GSX-R 600 gallery
2000 Suzuki GSX-R 600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 174.0 kg (383.6 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white, blue/yellow, red/black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Aprilia RSV Mille
- 2000 Aprilia RSV Mille R
- 2000 Aprilia RSV Mille SL Falco
- 2000 Aprilia RSV Mille SP
- 2000 Atlas Honda CG 125 - Millenium Power
- 2000 Bimota DB3 Mantra
- 2000 Bimota DB4/DB4 Iniezione
- 2000 Bimota SB6
- 2000 Bimota SB6R
- 2000 Bimota SB8R
- 2000 Bimota YB11 Edizione Speciale
- 2000 BMW C1
- 2000 BMW F650
- 2000 BMW F650ST Strada
- 2000 BMW K1200LT
- 2000 BMW K1200RS
- 2000 BMW R1100R
- 2000 BMW R1100RS
- 2000 BMW R1100RT
- 2000 BMW R1100S

