2000 Kawasaki VN800 Classic gallery
2000 Kawasaki VN800 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Seat height: | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, red, gray |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2000 Yamaha WR400 F
- 2000 Yamaha XJ 600 N Diversion
- 2000 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2000 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2000 Yamaha XJR 1300
- 2000 Yamaha XJR 1300 SP
- 2000 Yamaha XT 350
- 2000 Yamaha XT 600 E
- 2000 Yamaha XV 125 S Virago
- 2000 Yamaha XV 125 Virago
- 2000 Yamaha XV 1600 Wild Star
- 2000 Yamaha XV 250 S Virago
- 2000 Yamaha XV 250 Virago
- 2000 Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe
- 2000 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2000 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2000 Yamaha XVS Drag Star 125
- 2000 Yamaha XVS Drag Star 650
- 2000 Yamaha XVS Drag Star Classic 650

