2000 Kawasaki ZX-9R gallery
2000 Kawasaki ZX-9R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 143 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Moto Guzzi Nevada Club 750
- 2000 Moto Guzzi Quota 1100 ES
- 2000 Moto Guzzi V10 Centauro
- 2000 Moto Guzzi V10 Centauro GT
- 2000 Moto Guzzi V10 Centauro Sport
- 2000 Moto Guzzi V11 Sport
- 2000 Moto Union/OMV 125 Dandy
- 2000 Motolevo Minsk 125 mod 112.12
- 2000 MuZ Baghira
- 2000 MuZ Baghira Black Panter
- 2000 MuZ Mastiff
- 2000 MuZ Skorpion Replica 660
- 2000 MuZ Skorpion Sport 660
- 2000 MuZ Skorpion Tour 660
- 2000 MuZ Skorpion Traveller 660
- 2000 MV Agusta F4 S
- 2000 MV Agusta F4 S 1+1
- 2000 Norton Nemesis
- 2000 Norton Nemesis A
- 2000 Sachs Big Roadster V 3.8

