2000 Suzuki GSX 600 F gallery
2000 Suzuki GSX 600 F
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHE 1340 Heritage
-
Harley-Davidson XLS 1000 Roadster
-
Harley-Davidson FXE 1340 Super Glide
Other motorcycles in 2000
- 2000 CZ 180
- 2000 Daelim VS 125
- 2000 Daelim VT 125 Evolution
- 2000 Ducati 748/748 S
- 2000 Ducati 748 R
- 2000 Ducati 996
- 2000 Ducati 996 SPS
- 2000 Ducati Monster 600/Monster 600 Dark/Monster 600 City/Monster 600 Metallic
- 2000 Ducati Monster 750/Monster 750 Dark/Monster 750 City/Monster 750 Metallic
- 2000 Ducati Monster 900/Monster 900 Dark/Monster 900 City/Monster 900 Cromo/Monster 900 Special
- 2000 Ducati SS 750 Super Sport
- 2000 Ducati SS 900 Super Sport
- 2000 Ducati ST2
- 2000 Ducati ST4
- 2000 Enfield Bullet 500
- 2000 Enfield Diesel/Taurus
- 2000 Enfield Lightning 500
- 2000 GAS GAS Pampera 125
- 2000 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2000 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic

