2006 Triumph Sprint ST gallery
2006 Triumph Sprint ST
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 125 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,457 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sunset Red, Aluminum Silver, Caspian Blue |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha Stratoliner
- 2006 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2006 Yamaha Stratoliner S
- 2006 Yamaha TDM 900
- 2006 Yamaha TDM 900A
- 2006 Yamaha TMAX /A
- 2006 Yamaha Tricker
- 2006 Yamaha TT-R 125
- 2006 Yamaha TT-R 125 E
- 2006 Yamaha TT-R 125 LW
- 2006 Yamaha TT-R 90
- 2006 Yamaha TT-R 90 E
- 2006 Yamaha TW200
- 2006 Yamaha TZR
- 2006 Yamaha TZR Race Replica
- 2006 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2006 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2006 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2006 Yamaha V Star Classic
- 2006 Yamaha V Star Custom

