2006 Suzuki GSX-R 750 20th Anniversary gallery
2006 Suzuki GSX-R 750 20th Anniversary
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha Cygnus X
- 2006 Yamaha DT 125 R MX Everts
- 2006 Yamaha DT 125 RE
- 2006 Yamaha DT 125 X
- 2006 Yamaha DT 175
- 2006 Yamaha DT 50 Enduro
- 2006 Yamaha DT 50 R
- 2006 Yamaha DT 50 X
- 2006 Yamaha FJR 1300
- 2006 Yamaha FJR 1300 A
- 2006 Yamaha FJR 1300 AS
- 2006 Yamaha FZ1
- 2006 Yamaha FZ1 Fazer
- 2006 Yamaha FZ6
- 2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2006 Yamaha Jog R
- 2006 Yamaha Jog RR
- 2006 Yamaha Majesty 180
- 2006 Yamaha Majesty 400
- 2006 Yamaha Midnight Warrior

