2006 Ecosse The Heretic gallery
2006 Ecosse The Heretic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (120.00 cubic inches) | Power: | 174,33 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Any pearl color or clear-coated carbon fiber with highlight and pin stripe |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ecosse Heretic C
- 2006 Ecosse Heretic Ti
- 2006 Enfield 500S Continental
- 2006 Enfield Bullet 350 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2006 Enfield Bullet 500 Military
- 2006 Enfield Bullet Sixty 5
- 2006 Enfield Electra 350
- 2006 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2006 Enfield Trials/Scrambler
- 2006 Factory Bike Chrono SM50
- 2006 Factory Bike Desert YR50
- 2006 Factory Bike Minidesert RC14
- 2006 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2006 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2006 GAS GAS 450 FSE
- 2006 GAS GAS EC 125
- 2006 GAS GAS EC 200

