2007 Ecosse Heretic Ag gallery
2007 Ecosse Heretic Ag
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (114.00 cubic inches) | Power: | 167,62 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Silver |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda CRF80F
- 2007 Honda Elite 80
- 2007 Honda FES125 Pantheon
- 2007 Honda FMX650
- 2007 Honda Gold Wing Airbag
- 2007 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2007 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2007 Honda Helix
- 2007 Honda Hornet 600
- 2007 Honda Metropolitan
- 2007 Honda Nighthawk 250
- 2007 Honda NT700V Deauville
- 2007 Honda PS125i
- 2007 Honda Rebel 250
- 2007 Honda Reflex
- 2007 Honda Reflex ABS
- 2007 Honda Reflex Sport
- 2007 Honda Reflex Sport ABS
- 2007 Honda Ruckus
- 2007 Honda Rukus

