2006 Suzuki GSR 600 gallery
2006 Suzuki GSR 600
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.40 ccm (36.58 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | black or red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Peugeot Looxor Advantage
- 2006 Peugeot Ludix 50 One
- 2006 Peugeot Ludix 50 Trend
- 2006 Peugeot Satelis 125
- 2006 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2006 Peugeot Satelis 250
- 2006 Peugeot Satelis 500
- 2006 Peugeot Speedfight 2
- 2006 Peugeot TKR 50
- 2006 Peugeot Vivacy 50
- 2006 Peugeot XPS CT 125
- 2006 Peugeot XPS Super Motard
- 2006 Peugeot XPS Trail
- 2006 Peugeot XR 6 Sport
- 2006 PGO BuBu 100
- 2006 PGO BuBu 125
- 2006 PGO BuBu 50
- 2006 PGO Charge 125
- 2006 PGO Evo G-Max 125
- 2006 PGO Evo G-Max 150
