2006 Suzuki GSX-R 750 gallery
2006 Suzuki GSX-R 750
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | White/Blue, Red/Black, Yellow/Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2006 Kawasaki Vulcan750
- 2006 Kawasaki Vulcan800 Drifter
- 2006 Kawasaki W650
- 2006 Kawasaki Z1000
- 2006 Kawasaki Z750
- 2006 Kawasaki Z750S
- 2006 Kawasaki ZRX1200
- 2006 Kawasaki ZZR1400
- 2006 Kawasaki ZZR600
- 2006 Keeway ARN 125
- 2006 Keeway Cooper Offroad
- 2006 Keeway Focus 50
- 2006 Keeway Focus125
- 2006 Keeway Hurricane 50
- 2006 Keeway Land Cruiser 250
- 2006 Keeway Matrix 50
- 2006 Keeway Partner 100
- 2006 Keeway Partner 110
- 2006 Keeway Speed 125

