2006 Yamaha Majesty 400 gallery
2006 Yamaha Majesty 400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (24.10 cubic inches) | Power: | 33,52 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-M14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-M13 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XR1200
-
Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob
-
Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi Variant Start
- 2006 Derbi X-Race 50 R
- 2006 Derbi X-Race 50 SM
- 2006 Diamo Aero GTX 50
- 2006 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2006 Diamo Fury 150
- 2006 Diamo Retro 150
- 2006 Diamo Tracer 150
- 2006 Diamo Tracer 250
- 2006 Diamo Turista 260
- 2006 Diamo Velux 150
- 2006 Diamo Velux 250 Convertible
- 2006 Ducati 749
- 2006 Ducati 749 Dark
- 2006 Ducati 749 R
- 2006 Ducati 749S
- 2006 Ducati 999 R Superbike
- 2006 Ducati 999 Superbike
- 2006 Ducati 999s Superbike
- 2006 Ducati HM Hypermotard

