2006 Suzuki GSX-R 1000 gallery
2006 Suzuki GSX-R 1000
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.60 ccm (60.93 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.4 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/White, Silver/Gray, Red/Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500 ABS
- 2006 Piaggio Zip 50
- 2006 Piaggio Zip SP
- 2006 Polini 910 GP3 Reverse
- 2006 Polini X Supermotard
- 2006 Polini XP 4T 110
- 2006 Polini XP 65 R
- 2006 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2006 Ridley Auto-Glide Classic
- 2006 Ridley Auto-Glide Old School
- 2006 Ridley Auto-Glide Sport
- 2006 Ridley Auto-Glide TT
- 2006 Ridley X88
- 2006 Rieju 125 NKD
- 2006 Rieju MRX 125
- 2006 Rieju MRX 50
- 2006 Rieju MRX 50 Pro
- 2006 Rieju MX 50
- 2006 Rieju MX 50 Disk
- 2006 Rieju RR Sport Edition

