2009 Triumph Rocket III Touring gallery
2009 Triumph Rocket III Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139.98 cubic inches) | Power: | 105,94 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 94.3 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 358.0 kg (789.3 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,705 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.30 litres (5.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Eclipse Blue/Azure Blue. Jet Black. Jet Black/Sunset Red |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Generic Trigger Comp 50
- 2009 Generic Trigger SM 125
- 2009 Generic Trigger SM 50
- 2009 Generic Trigger SM Comp 50
- 2009 Generic Trigger X 125
- 2009 Generic Trigger X 50
- 2009 Generic XOR 125
- 2009 Generic XOR 50
- 2009 Generic XOR 50 AT and T Williams
- 2009 Generic XOR 50 Comp
- 2009 Generic XOR 50 Stroke
- 2009 Generic Zion 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 50
- 2009 Genuine Scooter Italy 150
- 2009 Genuine Scooter Italy 50
- 2009 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2009 Genuine Scooter Rattler 110
- 2009 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2009 Genuine Scooter St. Tropez 150

