2002 Husaberg FE 400 E gallery
2002 Husaberg FE 400 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 60.1 mm (3.6 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.8 kg (242.1 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Aprilia RS 125
- 2002 Aprilia RS 250
- 2002 Aprilia RS 50
- 2002 Aprilia RST 1000 Futura
- 2002 Aprilia RSV Mille
- 2002 Aprilia RSV Mille R
- 2002 Aprilia RX 125
- 2002 Aprilia RX 50
- 2002 Aprilia SL 1000 Falco
- 2002 Bajaj Legend
- 2002 BMW C1 125
- 2002 BMW C1 200
- 2002 BMW F650GS
- 2002 BMW F650GS Dakar
- 2002 BMW K1200LT
- 2002 BMW K1200RS
- 2002 BMW R1100S
- 2002 BMW R1150GS
- 2002 BMW R1150R
- 2002 BMW R1150RS

