2000 Kawasaki ZRX1100 gallery
2000 Kawasaki ZRX1100
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1052.00 ccm (64.19 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green, black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Honda CB750F2 Seven-Fifty
- 2000 Honda CBR1000F
- 2000 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2000 Honda CBR600F Ultima Light
- 2000 Honda CBR600F4
- 2000 Honda CBR900RR Fireblade
- 2000 Honda CBR929RR
- 2000 Honda CN250
- 2000 Honda F6C Valkyrie
- 2000 Honda FES250 Foresight
- 2000 Honda GL1500SE Gold Wing
- 2000 Honda NSR125
- 2000 Honda NT650V Deauville
- 2000 Honda NX125 Trans City
- 2000 Honda NX650 Dominator
- 2000 Honda Rebel 250 ED/Rebel 250 G
- 2000 Honda ST1100 Pan-European STD/ST 1100 Pan-European CBS-ABS with TCS
- 2000 Honda VF750C
- 2000 Honda VFR800F
- 2000 Honda Vigor 650

