2013 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak gallery
2013 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati 1199 Panigale R
- 2013 Ducati 1199 Panigale S
- 2013 Ducati 1199 Panigale S Tricolore
- 2013 Ducati 848 EVO
- 2013 Ducati 848 EVO Corse SE
- 2013 Ducati 848 EVO Dark
- 2013 Ducati Diavel
- 2013 Ducati Diavel Carbon
- 2013 Ducati Diavel Cromo
- 2013 Ducati Diavel Dark
- 2013 Ducati Diavel Strada
- 2013 Ducati Hypermotard
- 2013 Ducati Hypermotard SP
- 2013 Ducati Hyperstrada
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 696
- 2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 795
- 2013 Ducati Monster 795 ABS

