2013 Ducati Multistrada 1200 S Touring gallery
2013 Ducati Multistrada 1200 S Touring
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 206.0 kg (454.2 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Matte chrome |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki GSX-R 600
- 2013 Suzuki GSX-R 750
- 2013 Suzuki GSX1250FA
- 2013 Suzuki GSX650F
- 2013 Suzuki GSX650F ABS
- 2013 Suzuki GW250
- 2013 Suzuki Hayabusa
- 2013 Suzuki Hayabusa GSX1300R ABS
- 2013 Suzuki Hayabusa Limited Edition
- 2013 Suzuki Inazuma 250
- 2013 Suzuki Intruder C1500T
- 2013 Suzuki Intruder C1800R
- 2013 Suzuki Intruder C800
- 2013 Suzuki Intruder M1500
- 2013 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2013 Suzuki Intruder M800
- 2013 Suzuki RM 85
- 2013 Suzuki RM 85 L
- 2013 Suzuki RM-Z250
- 2013 Suzuki RMX450Z

