2005 Ducati Monster S2R Dark gallery
2005 Ducati Monster S2R Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 76,03 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Matte black/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco Bet and Win 150
- 2005 Kymco Bet and Win 250
- 2005 Kymco Caro 100
- 2005 Kymco Dink / Yager 125
- 2005 Kymco Dink / Yager 150
- 2005 Kymco Dink / Yager 50 A/C
- 2005 Kymco Dink L/C
- 2005 Kymco Filly 50 LX
- 2005 Kymco Grand Dink 125
- 2005 Kymco Grand Dink 150
- 2005 Kymco Grand Dink 250
- 2005 Kymco Hipster 150
- 2005 Kymco Movie XL 125
- 2005 Kymco Movie XL 150
- 2005 Kymco People
- 2005 Kymco People 125
- 2005 Kymco People 150
- 2005 Kymco People 250
- 2005 Kymco Sooner 100
- 2005 Kymco Super 9 A/C

