2000 Kawasaki ZX-6R Ninja gallery
2000 Kawasaki ZX-6R Ninja
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green, silver, red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Hyosung GA 125 F
- 2000 Hyosung GF 125
- 2000 Hyosung GV 250 Aquila
- 2000 Hyosung GV Aquila 125
- 2000 Italjet Grifon 900
- 2000 Jawa 250 Master/Tempo
- 2000 Jawa 350 Chopper
- 2000 Jawa 350 Style
- 2000 Jawa 350 Tramp
- 2000 Jawa 640 Classic
- 2000 Jawa 812 Millennium
- 2000 Kawasaki EL252
- 2000 Kawasaki Eliminator 125
- 2000 Kawasaki EN500 Vulcan
- 2000 Kawasaki ER-5 Twister
- 2000 Kawasaki GPZ500S
- 2000 Kawasaki GTR1000
- 2000 Kawasaki KL250-G4 Super Sherpa
- 2000 Kawasaki KLE500
- 2000 Kawasaki KLR650

