2006 Titan Sidewinder Softail Chopper gallery
2006 Titan Sidewinder Softail Chopper
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.4 kg (680.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,882 mm (74.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Color options: | Black, Rec, Blue, Red, Yellow |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ducati Superbike 999R Xerox
- 2006 Ducati Supersport 1000 DS
- 2006 Ecosse Heretic Ag
- 2006 Ecosse Heretic C
- 2006 Ecosse Heretic Ti
- 2006 Ecosse The Heretic
- 2006 Enfield 500S Continental
- 2006 Enfield Bullet 350 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2006 Enfield Bullet 500 Military
- 2006 Enfield Bullet Sixty 5
- 2006 Enfield Electra 350
- 2006 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2006 Enfield Trials/Scrambler
- 2006 Factory Bike Chrono SM50
- 2006 Factory Bike Desert YR50
- 2006 Factory Bike Minidesert RC14
- 2006 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2006 Factory Bike Phantom R14 Agua

