2008 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper gallery
2008 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.4 kg (680.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,882 mm (74.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 260/40-18 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red, White, Blue, Yellow |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda VFR800 Interceptor
- 2008 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2008 Honda VT750C Shadow
- 2008 Honda VTX1300C Classic
- 2008 Honda VTX1300R Retro
- 2008 Honda VTX1300T Touring
- 2008 Honda VTX1800 Style N
- 2008 Honda XL1000V Varadero
- 2008 Honda XL125V Varadero
- 2008 Honda XL700V Transalp
- 2008 Honda XR250 Tornado
- 2008 Honda XR650L
- 2008 Honda Zoomer
- 2008 Husaberg FE 450 e
- 2008 Husaberg FE 550 e
- 2008 Husaberg FE 650 E
- 2008 Husaberg FS 450 e
- 2008 Husaberg FS 650 C
- 2008 Husaberg FS 650 E
- 2008 Husqvarna CR 125

