2008 Mikilon CD250C gallery
2008 Mikilon CD250C
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 245.00 ccm (14.95 cubic inches) | Power: | 12,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.2:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.0 kg (238.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-or19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/0-or16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.30 litres (1.93 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 BMW F650GS
- 2008 BMW F800GS
- 2008 BMW F800S
- 2008 BMW F800ST
- 2008 BMW G450X
- 2008 BMW G650X Challenge
- 2008 BMW G650X Country
- 2008 BMW G650X Moto
- 2008 BMW HP2 Enduro
- 2008 BMW HP2 Megamoto
- 2008 BMW HP2 Rennboxer
- 2008 BMW HP2 Sport
- 2008 BMW K1200GT
- 2008 BMW K1200LT
- 2008 BMW K1200R
- 2008 BMW K1200R Sport
- 2008 BMW K1200S
- 2008 BMW R1200GS
- 2008 BMW R1200GS Adventure
- 2008 BMW R1200R

