2008 Mikilon CD250D-1 gallery
2008 Mikilon CD250D-1
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 245.00 ccm (14.95 cubic inches) | Power: | 12,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.0 kg (238.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.30 litres (1.93 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single►
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Hartford HD-125L
- 2008 Hartford HD-125S
- 2008 Hartford HD-200S
- 2008 Hartford VR-125H
- 2008 Hartford VR-125Z
- 2008 Hartford VR-200H
- 2008 Hartford VR-200X
- 2008 Hero Honda 125 Super Splendor
- 2008 Hero Honda CD Dawn
- 2008 Hero Honda CD Deluxe
- 2008 Hero Honda Glamour 125
- 2008 Hero Honda Glamour PGM-FI
- 2008 Hero Honda Hunk
- 2008 Hero Honda Karizma
- 2008 Hero Honda Passion Plus
- 2008 Hero Honda Pleasure
- 2008 Hero Honda Splendor NXG
- 2008 Hero Honda Splendor Plus
- 2008 Highland 450 MX
- 2008 Highland Allroad

