2008 Mikilon CD125A gallery
2008 Mikilon CD125A
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 6,2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,045 mm (41.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2008 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2008 Harley-Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna
- 2008 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2008 Harley-Davidson FXSTB Softail Night train
- 2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2008 Harley-Davidson FXSTSSE Screamin´ Eagle Softail Springer
- 2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police
- 2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2008 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2008 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2008 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster Police
- 2008 Harley-Davidson XL883C Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2008 Harley-Davidson XL883R Sportster

