2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic gallery
2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 334.8 kg (738.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Pacific Blue Pearl, Pewter Pearl, Crimson Red Sunglo (New), Two-Tone Suede Blue Pearl/Vivid Black, Two-Tone Pacific Blue Pearl/Vivid Black (New), Two-Tone 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black (New), Two-Tone White Gold Pearl/Black Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CPI GTR 50
- 2008 CPI SMX 50
- 2008 CPI Supercross
- 2008 CPI Supermoto
- 2008 CPI Supermoto White Edition
- 2008 CPI SX 50 White Edition
- 2008 CR&S VUN
- 2008 CR&S VUN Tuned-Up
- 2008 CR&S VUN Underpowerd
- 2008 CSR B09 50
- 2008 CSR Cruiser
- 2008 CSR Custom 125
- 2008 CSR Custom 250 Aut
- 2008 CSR Custom 250 Twin
- 2008 CSR Naked 125
- 2008 CSR Naked 250
- 2008 CSR Scoo 125
- 2008 CSR Trial 125
- 2008 CSR Trial 150
- 2008 CSR Trial 200

