2008 Tank Sports Urban 50 gallery
2008 Tank Sports Urban 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.8 kg (176.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,194 mm (47.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Black, blue, green, red, yellow |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki DR-Z125L
- 2008 Suzuki DR-Z70
- 2008 Suzuki DR200SE
- 2008 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2008 Suzuki GS 50
- 2008 Suzuki GS 500F
- 2008 Suzuki GSR 400
- 2008 Suzuki GSR 400 ABS
- 2008 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2008 Suzuki GSX 1400
- 2008 Suzuki GSX 1400 Special Edition
- 2008 Suzuki GSX-R 1000
- 2008 Suzuki GSX-R 600
- 2008 Suzuki GSX-R 750
- 2008 Suzuki GSX650F
- 2008 Suzuki GZ250
- 2008 Suzuki Impulse 400
- 2008 Suzuki Intruder Classic 400
- 2008 Suzuki RM 250
- 2008 Suzuki RM 85

