2008 Gilera Runner SP 50 gallery
2008 Gilera Runner SP 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic with 220 mm stainless steel disc |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic with 175 mm stainless steel disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda XR650L
- 2008 Honda Zoomer
- 2008 Husaberg FE 450 e
- 2008 Husaberg FE 550 e
- 2008 Husaberg FE 650 E
- 2008 Husaberg FS 450 e
- 2008 Husaberg FS 650 C
- 2008 Husaberg FS 650 E
- 2008 Husqvarna CR 125
- 2008 Husqvarna SM 125 S
- 2008 Husqvarna SM 450 R
- 2008 Husqvarna SM 450 RR
- 2008 Husqvarna SM 510 R
- 2008 Husqvarna SM 610 ie
- 2008 Husqvarna TC 250
- 2008 Husqvarna TC 450
- 2008 Husqvarna TC 510
- 2008 Husqvarna TE 250
- 2008 Husqvarna TE 450
- 2008 Husqvarna TE 510

