2008 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard gallery
2008 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 337.0 kg (743.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Pacific Blue Pearl, Crimson Red Sunglo |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Adly Noble 100
- 2008 Adly Noble 125
- 2008 Adly Noble 50
- 2008 Adly Road Tracer 50
- 2008 Adly Road Tracer 90
- 2008 Adly Silver Fox 100
- 2008 Adly Silver Fox 50
- 2008 Adly Super Sonic 100
- 2008 Adly Super Sonic 125
- 2008 Adly Thunder Bike 100
- 2008 Adly Thunder Bike 125
- 2008 Adly Thunder Bike 50
- 2008 Aeon AE-11 Pulsar 100
- 2008 Aeon AE-12 Pulsar 150
- 2008 Aeon AE-6 Echo
- 2008 Aeon AE-9 Pulsar 125
- 2008 Aeon AM-1 Aero 50
- 2008 Aeon AM-2 Aero 100
- 2008 Aeon AX-50 Mini-Bike
- 2008 Aeon Cobra 220

