2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 gallery
2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 476,06 |
| Engine type: | V8 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.5 kg (1,110.0 pounds) |
| Seat height: | 28 mm (1.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,032 mm (80.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Scorpa SY-125FR
- 2008 Scorpa SY-200FR
- 2008 Scorpa SY-250F Long Ride
- 2008 Scorpa SY-250FR
- 2008 Scorpa SY-250R
- 2008 Scorpa T-Ride 250F
- 2008 Scorpa TY-S 125F
- 2008 Senke SK100
- 2008 Senke SK125
- 2008 Senke SK150
- 2008 Senke SK70PY
- 2008 Sherco 125 Enduro Shark Replica
- 2008 Sherco 125 SM Ipone Replica
- 2008 Sherco 125cc Enduro
- 2008 Sherco 125cc SM
- 2008 Sherco 2.5
- 2008 Sherco 2.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 2.9
- 2008 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2008 Sherco 3.2 4T

