2008 Borile B500MT gallery
2008 Borile B500MT
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.0 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine►
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ural Solo 750
- 2008 Ural Sportsman 750
- 2008 Ural Tourist 750
- 2008 Ural Wolf 750
- 2008 Vahrenkamp Diesel 462
- 2008 Vectrix Electric 3-Wheeler
- 2008 Vectrix Electric Maxi-Scooter
- 2008 Vectrix SBX Superbike
- 2008 Vento Colt 250
- 2008 Vento Phantera
- 2008 Vento Phantom LI
- 2008 Vento Triton LI
- 2008 Vento V-Thunder XL
- 2008 Vento Zip LI
- 2008 Vespa Granturismo 200
- 2008 Vespa GT60
- 2008 Vespa GTS 125
- 2008 Vespa GTS 250
- 2008 Vespa GTV
- 2008 Vespa LX 150
