2008 Boss Hoss BHC-3 LS2 gallery
2008 Boss Hoss BHC-3 LS2
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 6000.00 ccm (366.12 cubic inches) | Power: | 425 |
| Engine type: | V8 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 528.4 kg (1,165.0 pounds) |
| Seat height: | 25 mm (1.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,956 mm (77.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Vyrus 984 C3 V2
- 2008 Vyrus 985 C3 V4
- 2008 Wakan Racing
- 2008 Wakan Road
- 2008 WRM 450 MX1 Cross
- 2008 Xispa 25
- 2008 Xispa Chrono 125.com
- 2008 Xispa Chrono 150.com X1
- 2008 Xispa EnduCross 50x4t X1
- 2008 Xispa X125R
- 2008 Xispa X250R
- 2008 Xispa X280R
- 2008 Xispa XY250GY
- 2008 Xispa XY260T-4
- 2008 Xispa XYQH806-110
- 2008 Xmotos XB-21
- 2008 Xmotos XB-21D
- 2008 Xmotos XB-30
- 2008 Xmotos XB-31
- 2008 Xmotos XB-32

