2009 Harley-Davidson FLHR Road King gallery
2009 Harley-Davidson FLHR Road King
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 355.0 kg (782.6 pounds) |
| Seat height: | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston, ABS |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Flame Blue Pearl and Pewter Pearl; Red Hot Sunglo and Smokey Gold; Vivid Black, Dark Blue Pearl, Red Hot Sunglo, White Gold Pearl and Pewter Pearl, |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda PS150i
- 2009 Honda Rebel
- 2009 Honda Ruckus
- 2009 Honda S-Wing 125
- 2009 Honda S-Wing 150
- 2009 Honda SH125i
- 2009 Honda SH150i
- 2009 Honda SH300i
- 2009 Honda Shadow Aero
- 2009 Honda Shadow Spirit 750
- 2009 Honda Silver Wing
- 2009 Honda Silver Wing ABS
- 2009 Honda ST1300 ABS Pan European
- 2009 Honda ST1300 Pan-European
- 2009 Honda SW-T400
- 2009 Honda TRX250X
- 2009 Honda TRX300X
- 2009 Honda TRX400X
- 2009 Honda TRX450R Elec Start
- 2009 Honda TRX450R Kick Start

